Recenze Jägermeister

Když se řekne nejznámější bylinný likér, spoustu z vás jistě napadne Becherovka. Co takhle ale nejlepší německý bylinný likér? Pak bude odpověď zcela jiná. Je to Jägermeister, který si svou věrnou klientelu vybudoval před mnoha lety. Pokud jste tento nahořklý destilát ještě neměli možnost ochutnat, provedu vás tímto procesem krok za krokem.

1

Historie značky a bylinného likéru

Bylinný likér tohoto typu rozhodně není žádným začátečníkem. Ostatně, jeho počátky vzniku se váží s rokem 1934. Právě v Německu byl vytvořen utajovaný recept, který je pomyslnou alfou a omegou lahodné chuti alkoholického nápoje. V dnešní době můžete narazit také na zkrácené označení Jäger.

Tajemstvím jsou pečlivě vybrané byliny

Základem této německé dobrůtky je 56 druhů pečlivě vybraných ingrediencí. Jedná se primárně o směs bylin, včetně kořínků, ovoce, koření a podobně. Tyto přísady pochází v podstatě z celého světa a díky jejich správné kombinaci vzniká tento nezaměnitelný bylinný likér. Jägermeister se obecně pojí s maximální pečlivostí, důrazem kladeným na tajemnost receptury, pracným výběrem, kontrolou ingrediencí a náležitými výrobními procesy.

Bylinný likér vzniká nejprve prostřednictvím macerování. To probíhá několik týdnů. Alkohol se spojí se všemi potřebnými složkami a vznikne základ budoucího alkoholického nápoje. Podstatné je uložení do dubových sudů v délce trvání jednoho roku.

Během této doby se dotváří ona jedinečná chuť Jägermeisteru. Tu pak mají na svědomí experti, kteří analyzují, degustují, upracují a připravují finální produkt na trh. Cesta bylinného likéru je možná trochu delší než těch jiných, stojí ale za to.

2

Láhev s nezaměnitelným jelenem

Stačí se podívat na láhev Jägermeistera a hned vám bude jasné, že v ruce držíte bylinný likér. V první řadě tomu napovídá samotný tvar láhve. Hranatý profil připomínající lékařskou nádobu je prezentací zcela na místě. Tmavý lektvar skrytý za zeleným sklem a jeho konzistence také o mnohém vypovídají. Destilát je určitě originálně uložen.

Nikdo z vás nepřehlédne ani etiketu, které jednoznačně dominuje jelen se zářícím křížem. Ten je mimochodem symbolem tohoto pití. Jedná se o odkaz na patrona všech lovců, jímž byl sv. Hubert. Podle mého názoru je láhev bylinného lektvaru skutečně povedená a originální. I když jde možná už o letitou symboliku, k tomuto nápoji se jednoznačně hodí.

3

Aroma a chuť bylinného likéru

Nejprve jsem se zaměřil na samotnou vůni bylinného likéru. Ta mě s přihlédnutím k přísadám uvnitř rozhodně překvapila. V lehkém alkoholovém závanu jsem cítil směs nejrůznějších bylinek a koření. V přemíře ingrediencí jsou tyto vůně poměrně dost těžko rozpoznatelné. Na mysl mi však přišla lékořice, citrusová kůra a jalovcové bobule. Příjemně nahořklé aroma vybízející k prvnímu loku.

Chuť Jägermeistera je víceméně nezaměnitelná. Lehce nahořklé aroma se prolíná se sladkými tóny. V puse se mi otevřela daleko širší paleta přísad, z nichž se tento bylinný lektvar skládá. Zmínit bych mohl třeba zázvor a anýz. Rozkládání bylinek na jazyku je hořkosladké a zároveň jemné. Dokonale vyvážená chuť velice příjemně zahřeje, na čemž se jistě podepisuje i obsah alkoholu s hodnotou 35 %.

Příjemně nahořklou pachuť jsem cítil poměrně dlouho. Dozvuk nabízených tónů je tedy delší. V závěru celé této kompozice ingrediencí lze zaznamenat i citrusové prvky. Zkrátka sladěnost, jíž jsem neměl co vytknout.

4

Nejznámější drinky z Jägermeistera

Není žádných pochyb o tom, že Jägermeistera si užijete samotného. Vzhledem k tomu, že jde o bylinný likér, svou konzistencí, a hlavně chutí doslova vybízí k tvorbě nejrůznějších míchaných nápojů.

Vyzkoušet můžete například Jägermeister Fresh Orange nebo dáte přednost drinku zvanému Jäger-Bomb. Ve výčtu alkoholických mixů by šlo jistě pokračovat – Mule, Purpurový jelen, panák s ledovou kávou či drink zvaný Nezbedný Němec.

4

Cena bylinného likéru

Jägermeister je o něco více dražší než například taková Becherovka. Za litrovou láhev zaplatíte přibližně 550 Kč. To z tohoto bylinného likéru dělá dostupný alkoholický nápoj, od něhož můžete čekat mnohé.

Kdybyste chtěli v této cenové relaci ochutnat i jiné likéry, nabízí se třeba Tatratea, Zwack Unicum, Fernet Branca a mnohé další.

5

Závěrečné hodnocení

8.5Expert Score

Musím přiznat, že bylinný likér tohoto typu mě skutečně bavil. Především pro svoji rozmanitost chutí a široké možnosti užití. S Jägermeister můžete opravdu experimentovat. Kombinace s černým čajem, pití při pokojové teplotě a ideálně v nachlazených panácích jsou toho jasným důkazem. Stylová láhev jistě také neurazí. Takže, pořídit tento likér jako originální dárek určitě dává smysl. A to především pro ty, kdo mají rádi hořkosladké alkoholické nápoje, protože právě tato chuť je Jägermeisteru skutečně vlastní.

Co se mi líbí
  • Hořkosladká chuť s citrusovými tóny
  • Skvělý, když je ledově nachlazený
  • Ideální pro tvorbu nejrůznějších koktejlů

Německá klasika rozhodně dělá čest svému obsahu. Nápoj je ostatně znám po celém světě. Jen v málokterém baru byste nenarazili právě na tento bylinný klenot. Podle mě likér s jelenem nemusí být dokonce záležitostí pouze mužů, ale také žen.

Rozhodně se hodí na jakoukoliv párty, kde s ním vytvoříte bezpočet lahodných drinků a díky tomu se trefíte do noty skutečně každému milovníku dobrého alkoholu. Takhle německá ikona má rozhodně co nabídnout.

5/5 - (4 hlasů)

David Zima

David Zima

Milovník kvalitního alkoholu, nepohrdne vínem, ani sklenkou něčeho ostřejšího. Babička mu ale vždy říkala "stačí jenom zdravotní šťopička" a toho se také drží.

Budu rád, pokud přidáte svůj komentář.

Přidejte komentář

AlkoholRychle.cz
Logo