Recenze rumu Don Papa Baroko

Patříte k milovníkům nasládlých rumů značky Don Papa? Potom byste si neměli nechat ujít letní limitovanou edici, která nese označení Baroko. Vzhledem k tomu, že jsem si tyto filipínské rumu oblíbil, rozhodl jsem se přinést vám osobní zkušenost z degustování tohoto exkluzivního rumu.

1

Historie rumu a značky

Relativně mladý výrobce rumů má za sebou poměrně úspěšné časy. Světlo světa spatřilo již několik vybraných a populárních kousků, které jsou toho důkazem. Založení značky proběhlo v roce 2011.  Jejím symbolem se stal filipínský revolucionář Dionis Magbueles, který byl nejenom plantážníkem. Svůj um zužitkoval také v šamanství a léčitelství. Právě jemu se ve své době říkalo Don Papa a byl to on, kdo stál u nezávislosti jeho země, což se příkladně promítá do celkového příběhu rumu.

Je pravdou, že rumy Don Papa čas od času vyjdou v nějaké speciální limitované edici. Typickým příkladem je rum Don Papa Masskara. Výrobce v tomto případě velice často cílí na francouzský trh, čemuž tak bylo i u mnou testovaného Baroka. Jenže, co čert nechtěl, Baroko se dostalo i do Česka a milovníkům rumů se tak nabízí jedinečná příležitost ho okusit.

V čem tkví výjimečnost Baroka

Samotný příběh rumu začíná obdobně, jako u ostatních produktů Don Papa. To znamená na ostrově Negros, kde se destiluje z melasy. Ani v tomto případě nechybí náležité zrání v sudech z amerického dubu. Výsledek je však trochu odlišný. Důraz je kladen na jiný aromatický zážitek a sušší zpracování. Právě v tom by mělo být Baroko výjimečné. Nuže, pojďme se tedy vrhnout na degustaci rumu a přesvědčit se o tom na vlastní kůži.

2

Láhev rumu připomínající Baroko

Výraz Baroko má určitě své charakteristické prvky, které se tomuto výrobci podařilo zhmotnit ve výsledném designu láhve. Ta ctí tradici a styl výrobce Don Papa. To znamená, že se můžete těšit na zaoblené provedení se standardně vysokým hrdlem. Prověřená klasika, podle níž povětšinou poznáte rukopis této značky. Jak už to bývá zvykem, láhev je průhledná, aby byl vidět její obsah. Nutno podotknout, že tmavší zabarvení rumu je skutečným lákadlem.

Ono zmiňované Baroko se promítá až v samotné etiketě. Ta je podstatně barevnější než známá klasika. V designových výtvorech se jednoznačně vyjímá nazelenalá barva odpovídající právě baroku. První pohled na etiketu působí starobním dojmem a vyvolává pocit uměleckého díla. Až surrealistické ztvárnění, které bude obdivovat jistě každý. Ve stejném duchu je vedena také etiketa na hrdle láhve, která je zakončena stylovým uzávěrem. Celkové provedení se vymyká běžnému standardu, takže označení limitovaná edice je na místě i v případě vzhledu.

3

Profil vůně a chutě

První, čím si Don Papa Baroko získá vaši pozornost bude barva a konzistence rumu. Tmavší zabarvení už samo o sobě prozrazuje, že se můžete těšit na něco sladšího, jak už to u výrobků této značky bývá zvykem. Ve sklenici je postřehnutelná i hutnější konzistence. Z vlastní zkušenosti mohu potvrdit, že jsem byl plný očekávání, jak bude tento limitovaný klenot vonět a chutnat.

Když si k rumu přičichnete, domněnka o nasládlém podtextu se ještě více potvrdí. Poměrně aromatický závan je ohromující svou silou a přídavkem vanilky. Čichové buňky vám okamžitě prozradí, že půjde o sladký rum. V nose mi utkvěly takové ingredience, jakými jsou citrusy, sladký dub a vanilka. V povzdáli je cítit také trochu medu a pomerančů. Možná i kandované ovoce, ale tím si nejsem úplně jistý. V každém případě jde o předzvěst nasládlého koktejlu.

Chuťový zážitek jako by byl kopií toho aromatického. V ústech se mi primárně rozležely tóny tropického ovoce a medu. Vanilka je naprostou samozřejmostí. I přes intenzivnější sladkost lze zaznamenat určitou pikantnost, trochu pepře a hořkosti. Tohle všechno v doprovodu dřevitých tónů, které se pojí se středním závěrem. Během něho vyniknou ještě některé další chutě, jakými jsou například jahody a banány. Intenzita však už není taková, jako na samotném počátku. Sladké tóny vás budou doprovázet od začátku až do konce.

4

Cena rumu Don Papa Baroko

Každá limitovaná edice alkoholu je vždy spojena s trochu vyššími pořizovacími náklady. A nejinak je tomu také u tohoto rumu Don Papa. Nutno podotknout, že Baroko do jisté míry ctí cenovou dostupnost této značky.

Rum tak v České republice můžete zakoupit kolem 850 Kč až 900 Kč. To je celkem příznivá cena za filipínský limitovaný zážitek. Jen pro srovnání uvedu ještě několik jiných značek rumů v této cenové kategorii. Jsou to například Diplomatico Reserva Exclusiva 12y, Bumbu XO 18y a A.H.Riise XO Reserve 20y.

Don Papa Baroko za akční cenu

Rum Don Papa Baroko skladem a navíc dnes 5. 10. 2022 je v akci za akční cenu.
5

Závěrečné hodnocení

8.7Expert Score

Je nepochybné, že rum Don Papa Baroko je ideální volbou především pro ty, kdo dávají přednost sladším rumům, ať už jde o začátečníky nebo zkušené. Mnohé jistě řekne i ženám, které mají často sladké rumy rády. V porovnání s klasikou od tohoto výrobce čekejte přiměřenou sladkost, ne tak výraznou. Možná právě proto stojí Baroko za ochutnání a poznání jednotlivých chutí. Rozhodně je to krásný kousek do sbírky, jehož výjimečnost je podpořena i omezenou limitovanou edicí. Když tedy někoho obdarujete tímto rumem, jistě mu uděláte radost. Celkové provedení je designově exkluzivní záležitostí, jíž asi nelze cokoliv vytknout.

Co se mi líbí
  • Limitovaná edice
  • Nasládlé aroma a chuť
  • Design prezentující označení Baroko

Pokud si chcete na tomto rumu pochutnat, dopřejte si ho při pokojové teplotě. Nevylučují se však ani jiné varianty konzumace, kde si vychutnáte jeho sladký základ. Výrazná aromatičnost je mu zkrátka vlastní.

5/5 - (3 hlasů)

David Zima

David Zima

Milovník kvalitního alkoholu, nepohrdne vínem, ani sklenkou něčeho ostřejšího. Babička mu ale vždy říkala "stačí jenom zdravotní šťopička" a toho se také drží.

Budu rád, pokud přidáte svůj komentář.

Přidejte komentář

AlkoholRychle.cz
Logo